grower forum Bohemiaseeds , grower bazar free.

forum pro všechny , free speech forum - svoboda slova
Právě je pát 19. dub 2024 19:38:26

Všechny časy jsou v UTC




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 23. úno 2014 12:45:05 
Offline
Už mám čtyřy!!

Registrován: ned 23. úno 2014 12:38:29
Příspěvky: 4
Zdravim vsetkych zapalenych growerov, :)

Na zaciatok by som chcel vsetko uviest na spravnu mieru.
Nejedna sa o pestovanie konope (dufam, ze to nebude kamen urazu).

Studujem produktovy design a momentalne riesim bakalarsku pracu. A kedze poznam velmi dobre stary grower.cz, poznam techniky hydroponie, ledky, microgrowy atd...sam som chvilu experimentoval.

No a kedze doba sa stale hybe dalej, coraz viac sledujem ako sa objavuju pekne zabalene rastlinky, ako bazalka a pod. v regaloch, este aj s kvetinacom (samozrejme zdochina to velmi rychlo).

A kedze EKO, BIO, GREEN, obnovitelne zdroje atd. Sa stale viac riesia (ci uz sa toto tema zenuziva alebo nie v prospech marketingu), tak moje tema, ktore som si zvolil na bakalarku je domace pestovanie prave takychto relativne nenarocnych plodin do kuchyne, kedze mi prijde nelogicke a hlupe od spolocnosti, ze sa prestava s pestovanim a ludia si zvykaju na podradnu kvalitu z obchodu.

Samozrejme uz taketo produkty na trhu su. Ale popravde asi nie su boh vie ako dobre, pekne a lakave, kedze clovek si ich musi dohladat. A tam vidim moznost progresu. Preto zakladam toto tema, kedze nemam az tak vela praktickych skusenosti (kedysi som sa zaujimal o hydroponiiu, takze mam iba teoreticke zaklady).

RESERZE – to co uz existuje, to z coho vychadzam

- prikladam pdf, je tam aj naznak akym smerom by som sa chcel uberat - ale to bolo skôr pre potreby prezentovat myslienku uz aj s nejakym tvarovym ponatim. Teda malo by toto pdf pre Vas sluzit ako obrazova dokumentacia napadu / myslienky.

PDF na stiahnutie - http://www.safimedia.sk/prezentacia.pdf

Mne prislo velmi zaujimavy sposob Tower Hydroponie, kedze sa setri priestorom.
- To svetlo co je vtom pdfku vo vizualizaciach, je zatial len napad, ako z toho spravit viac "zaujimavy" kvetinac, no zatial to velmi dochytane nie je..


MYSLIENKA
Vytvorit produkt, ktory by fungoval ako interierovy doplnok (tz. nemusim sa zanho hanbit pred nastevou = design), ale zaroven by bol funkcny, tz. hydroponia, dripping, aerophonia...aby sa maximalizoval vynos. Zaroven to vsetko spravit so selskym rozumom, napr. ziadne svetlo (premyslam, este nad svetlom s nizkou W, ako take efektne svetlo = doplnkove pri nedostatocnom svetle od Slnka) – kedze sa domnievam, ze na vypestovanie bazalky si nikto nekupi predrazeny „hydroponicky kvetinac so svetlom“ ale posadi si ju radsej do obalu od mlieka.

Takze musi sa najst rozumny kompromis, aby to nebolo predrazene, aby to nebolo energicky narocne (kedze nema zmysel doma pestovat par kusov rastlin a pritom spotrebovavat velke mnozstvo el. energie) – ale zaroven pestovanie v klasickych kvetinacoh, alebo samozavlazovacich nie je tak lakave a zaujimave pre ludi, kedze vidim, ze v mojom okoli to takmer nikto nerobi. Preto hydro, aby to malo efekt, aby to bolo rychlejsie, efektivnejsie atd.

- Teda ciel uspechu by mal byt niekde na pomedzi DESIGNU X FUNKCNOSTI X CENA
- Cielova skupina maju byt ludia, ktory ziju v panelaku a pod., nemaju zahradu = skoro ziadnu moznost pestovat uzitkove rastliny + zaroven su to ludia, ktory by tuto moznost privitali a su ochotny do takehoto „kvetinaca“ za rozumnu cenu investovat, kedze casom by sa im naklady mohli vratit – min. ziskaju radost z pestovania + kvalitne doma pestovane plodiny.

Preto hladam / prosim zapalenych pestovatelov o pomoc s technologiami, myslienkou, materialmi atd..

Dakujem kazdemu, kto si najde cas a zapoji sa.

Vasa spätna väzba je pre mna velmi hodnotna.


PS: nebojte sa napisat, ze je to totalna blbost – i to ma posunie vpred.
..momentalne zacinam pracovat na tom a budem sa snazit pravidelne prispievat a posuvat tento projekt pred k uspesnemu koncu (aspon k tomu aby som spravil bakalarku, kezde uz ju momentalne predlzujem o rok)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 23. úno 2014 16:00:00 
Offline
Pár prvních příspěvků
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 06. úno 2014 13:58:06
Příspěvky: 13
Zni to hezky, budu drzet palce.

Jinak jak pises, ze to resis bez svetla, tak zase naopak ja se svetlem, protoze mame okna na blbou stranu, a jediny slunko co dostanu je v obyvaku a kuchyni, ale tam zase neni tolik mista...zkus udelat treba vic variant taky..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 23. úno 2014 18:01:46 
Offline
Nováček

Registrován: sob 22. úno 2014 19:27:45
Příspěvky: 21
něco takovýho plánuju taky...ale asi až na podzim..teď bude dost práce na zahradě...pojedu nejspíš pod zářivkama...že to bude i osvětlení a takovej estetickej terárkovej prvek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26. úno 2014 16:09:33 
Offline
Už mám čtyřy!!

Registrován: ned 23. úno 2014 12:38:29
Příspěvky: 4
Cau, diky za odozvu...

S tym svetlom, je to tak, ze rozumiem k comu je ak pestujes konope, to je narocne na svetlo. Ale domnievam sa (dufam, ze nie zle), ze pri pestovani bazalky, salatu, malych rajcat a pod., to ide aj bez svetla, len so svetlom z okolia. Kedze na to aby to svetlo malo ozaj nejaky efekt, by bolo uz vhodnejsie spravit box s reflexnymi stenami. Inac sa osvetluju iba konce rastlin a mrha sa energiou. Podla mna. - Ak sa mylim, kludne ma opravte.

Ale uvazujem stale nad vyuzitim nejake svetla (LED, usporky), ktore by ponukalo dobry svietivost v porovnani s watazou. A zaroven by bolo i ako okrasne a zapinalo, by sa len v pripade potreby (teda ak by bolo vonku hnusne, malo svetla zo slnka).

Tak mam uz i prve otazky, aby to nebolo len pisanie do vetra:

Aky typ hydroponie by ste zvolili ak by sa jednalo o 7 malych kvetinacov na pestovanie napr. Bazalky?
- Cely system by nemal byt väcsi ako krabica 30x30x100cm - teda jedna sa o microgrow
- Aky objem musi mat rezervoar pre dane typy hydroponie? - popripade ak mate odkazy na odbornejsiu literaturu o hydroponiii aj to pomoze (skoda ze grower.cz uz nefunguje, pocital som s tym, ze si tam dohladam dost informacii rovno s fotkami a z praxe)


V mojej praci by som urcite na zaciatok volil microgrow, ktory by samozrejme nebude problem nazväcsovat ak by niekto mal zaujem o pestovanie 30 rastlin na balkone a pod..
Ale pre moje potreby a zaroven vychadzam aj s financnej situacie, bude postacujuca min. verzia domaceho pestovania (napr. na kuchynskej linke).


Toto je asi najlepsia ukazka toho, co chcem dosiahnut (akurat s tym rozdielom, ze ja by som radsej siel do vysky (tower) a rozmyslam o vynechani tak ucinneho svetla, kedze mi to prijde prehnane (neefetivne) na to aby som ziskal bazalku, ladovy salat a pod. plodiny, ktore bezne stoja par korun)

http://ecogadget.net/2007/10/18/aerogar ... le-garden/


PS: nie je nahodou blbost mat odkryte korene? aspon z mojich slabych znalosti, si pamätam, ze korene nemaju radi slnko? je to tak?

http://www.designoffurniture.com/garden ... nt-grower/

DIKY VSEM ZA POMOC


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 28. úno 2014 12:46:27 
Offline
Pár prvních příspěvků
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 06. úno 2014 13:58:06
Příspěvky: 13
Citace:
S tym svetlom, je to tak, ze rozumiem k comu je ak pestujes konope, to je narocne na svetlo. Ale domnievam sa (dufam, ze nie zle), ze pri pestovani bazalky, salatu, malych rajcat a pod., to ide aj bez svetla, len so svetlom z okolia.

Určitě jde, o tom žádná, ale čím víc, tím líp.

Ja v tuhle chvílí mám box 30x30x60 a mám v něm 125W, ikdyž menší W by stačilo, ale na pár dní jsem použil tu co mám doma. Mám to hlavně kvůli tomu, že teď v tenhle měsíc ještě prostě tolik toho světla není, a až je dám časem na okno nebo balkón, tak budou už velký a bude se jim dařit líp, než když si za oknem teď budu předpěstovávat mrzáky prakticky...

Měl jsem je tam 14 dní a byly to takový chudinky, teď jsou aktuálně třetí den pod světlem a rostou jako z vody. Navíc je tam větší teplo a vlhkost, což za tím oknem taky není žádná sláva, načež ještě abych zapínal topení.

Bavíme se ale o aktuálních podmínkách, taky je možný že letos se zadaří a já je dám ven už za 14 dní. Máme oproti loňsku krásný počasí podle mě.

..ale jako, jestli si myslíš, že je to k ničemu,tak řekni. :)

Kořeny zakrýt. A ten druhej link:

404: Page Not Found
Unfortunately, the page you tried accessing could not be retrieved. Please visit the homepage.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 28. úno 2014 16:34:52 
Offline
Už mám čtyřy!!

Registrován: ned 23. úno 2014 12:38:29
Příspěvky: 4
Diky

Mam skusenosti s pestovanim v boxe a s pestovanim mrzakov za oknom.

Ale prave u konope je velmi dolezita sucast uspechu poriadne svetlo. Lenze to sa i odrazi v nakladoch na pestovanie ak napr. 100W svieti 18 hodin denne. A zaroven ja nepocitam s tym, zeby to tvarovo mal byt box. Prave naopak, nieco otvorene, pre potesenie, ako esteticky prvok interieru.
Preto si nie som uplne tak isty tou potrebou svetla. Ale stale s nim pocitam, nevidim to ako uplne zakladny kamen urazu.


Rozumiem, ze v zime je pestovanie bez svetla takmer nemozne, ale prave vtedy by som presiel na pestovanie plodin, ktore nepotrebuju vela svetla (napr. Bazalka u mna preziva i cez zimu) - kedze to uz vazne na to aby som mal i v zime rajcata, by bolo potreba dobry box, dobre svetlo atd.

Prave produkt, ktory tu riesime a budem navrhovat ako bakalarsku pracu by mal byt nieco medzi boxom na pestovanie a vydesignovanym kvetinacom na jednu malu rastlinku. Teda efektivny a esteticky.


ten link je tu - tu je vidiet korene - preto ta otazka aj, ci je mozne mat korene odhalene.
http://www.designoffurniture.com/garden ... nt-grower/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 28. úno 2014 19:15:01 
Offline
Pár prvních příspěvků
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 06. úno 2014 13:58:06
Příspěvky: 13
S tím světlem jsem to psal, spíš jak to mám já u sebe. Asi jsem na něj vysazenej. :)

A myslel jsem to tak, že i přes zimu chci mít fungující produkt. Koukej, upřímně si řekněme, že už jenom z toho důvodu, že to bude v "design" kvalitě, tak to nebude levný. V tom případě já, jako zákazník, nechci řešit něco v tom smyslu, že na zimu si budu muset vybírat a ve svý podstatě bejt nasranej, že teď tam nemůžu mít to co chci já. Tu možnost svítit bych očekával prostě. Z toho důvodu by to byl základní parametr toho, že si to koupim. Hezkej design + možnost svítit v rámci prvku designu. Přes to "lepší" období bych to měl vypnutý a šetřil účet za elektřinu a když to bude do cca 50W, tak bych přes zimu neřešil. No a asi i ve svý podstatě tak jak to mají v tom linku co jsi postnul, akorát -a to se týká i těch kořenů- v černý neprůhledný barvě. Ale tohle je na mě asi stejně moc velký, to si může podle mě dovolit koupit člověk co má doma místa tři prdele.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 01. bře 2014 9:59:32 
Offline
Už mám čtyřy!!

Registrován: ned 23. úno 2014 12:38:29
Příspěvky: 4
Jasne jasne, to co som posielal, je i na mna dost velka silenost....spis to patrilo k tej otazke, ci mozu byt korene nezakryte pred svetlom.

S tym svetlom a designom, mas pravdu....keby to bolo tych 50W tak by to nemuselo byt prehnane. Uvidime, zatial zhromazdujem info a zanedlho sa pustim do skicovania, 3D-cko atd...takze potom uz by sme mohli riesit konkretne problemy, napady atd.

Diky za argumenty a odozvu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 01. bře 2014 10:10:18 
Offline
Pár prvních příspěvků
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 06. úno 2014 13:58:06
Příspěvky: 13
Jasne, az neco budes mit, postni to sem, zkritizujeme :)))


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron


Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz