grower forum Bohemiaseeds , grower bazar free.

forum pro všechny , free speech forum - svoboda slova
Právě je pát 29. bře 2024 10:40:12

Všechny časy jsou v UTC




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Smutnice - Sciaridae - Fungus gnat
PříspěvekNapsal: ned 02. úno 2014 3:54:54 
Offline
Mad Head
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. led 2014 2:32:33
Příspěvky: 436
Smutnice - Sciaridae - Fungus gnat , jak na ně ??

..tak to ti řeknu naprosto přesne , je to smutnice , na deskach se akorát chytnou dospělí jedinci , musíš zabit ty zárodky co jsou v hlíně , na to je ten Gnat off v kterém je v podstatě tato bakterie Bacillus thuringiensis takže se daj použit tento připravek Biobit WP nebo Biobit XL , ja sem na ne pouzil ten Gnat Off , a za měsic to bylo pryč , škoda že za nej chtej skoro 800kč , za ten Biobit jen kilo , no přište jdu pro něj



citace:
Původní příspěvek od Dalicz
diky za radu, ale musel jsem to resit opravdu rychle. Nejdriv to vypadalo, ze to nebude zadna tragedie, ale behem jednoho tydne kyti seschlo o 50% a vypadalo to dost blede. Kazdopadne jsem se to nakonec rozhodl resit pripravkem GNATOFF. Cena neni mala - 250 ml za 800,- Funguje to paradne, za par hodin chciply vsechny larvy. Pouzil jsem koncentraci 1ml/1 l do celkoveho objemu 50l a nechal cirkulovat cca 48 hodin. Pomalu se davaji dohromady, ale listy co byly, zlute dal umiraji. Dalsi uz nastesti (zda se) nezloutnou. Koreny byly ozrane od larev viditelne, takze tohle kolo to nebude zadna slava. Aplikoval jsem taky lepove desky a to tak, ze jsem je zastrcil pod kryt korenove zony. Nejaka populace dospelych smutnic stale zustava a zrejme nemam sanci je vyhnat. Pokud mate nejaky recept na samotne dospelce, tak sem s nim! Zatim to zkusim redukovat lepovymi deskami a za par dni zopakuju kuru GNATOFFem (je to opravdu paradni pripravek - muzu doporucit, maximalni spokojenost, jen ta cena....)
Zatim diky za tipy a peace



Ano , jak jsem psal , tak gnat-off funguje vyborně , žluty lepavý desky jsou od toho aby ti oznámili přitomnost vetřelce v pěstírně , když se tam zachytí . Ja sem tam musel lelj gnat off celej měsic , pořad 1-2 mušky poletovaly ted po 3 tejdnech intenzivniho lití tohodle pripravku tady konečne už nic nelítá , jen mě drtěj ty chvostoskoci

Jinak je možne použit predatory a to Steinernema feltiae , odkazy dole , je to dobry i jako prevence , u Flowery Filds to tak dělaj , preventivně tam sypou predatory a když nemakaj , tak použijou chemku ale jak píšou ve velmi málo případech

citace:
Původní příspěvek od Hlava
Fungus Gnat Killer Dust neboli v prášku , ten sem ale nenašel , proč ??? protože chyba dust jako sawdust což jsou piliny a pak mi docvaklo že to neni v prášku ale v pilinách a v pilinách se distribuujou predátoři což je . BINGO Steinernema feltiae – Steinernema feltiae – Fungus Gnat Killer takže to neni mopsilan jak sem si původně myslel kvůli textu uplně dole ale predátoři ktreři jsou k dostání tady u Biocontu nevim proč tam nemaj napsaný že to funguje i na tyhle stonoženky bílé - symphilids když sem jim tam volal a ptal se na to "odborníka" tak prostě stonoženku neznal , musel sem mu řict co to je a latinsky nazev a pak asi dělal že to zná protože mi pak uz nic neřekl , vysvětlil sem mu že stonoženka je na stejny brďo jako smutnice ve fázi larvi stejně jako stonoženka , načež mi řekl že by to fungovat mělo ale neví o tom , že by to někdo zkoušel no tohle mi stači , zitra objednavam Steinernema a vyzkoušim to , pokud to půjde ( sem přesvědčen že jo ) napíšu sem. A jelikož je to primárně určené na Smutnice - Gnat , tak to funguje na oboje .


Predátor kterej podle mého zjištení funguje i na stonoženku bílou . Hlava

Bacillus thuringiensis - půdní sporulující bakterie, která při sporulaci tvoří v buňce krystal speciální bílkoviny, která proto dostala název Cry-protein. Protože je toxická pro hmyz je synonymum delta-endotoxin (d-endotoxin). Po pozření larvou hmyzu se krystaly ve střevě aktivují a způsobí rozklad střevní stěny, v jehož důsledku nakažený hmyz hyne na bakteriální sepsi. Díky této vlastnosti se používá buněk B. thuringiensis jako specifického insekticidu. Omezením je jednak cena, jednak načasování postřiku kulturou, protože buňky bakterie musí být na listu přítomny v době žíru. Při nepříznivém počasí je proto účinnost omezená. Dostupné přípravky s touto kulturou Biobit WP a Biobit XL. Předností těchto biologických přípravků je, že jsou certifikovány pro použití v ekologickém zemědělství ČR, dále vysoká účinnost na cílové druhy škůdců (obaleči , různorožec , svilušky aj.), nejedovatost vůči užitečným organismům, nejedovatost vůči obratlovcům včetně člověka, nezanechávají žádná škodlivá rezidua a tím nejsou pro jejich použití stanoveny ochranné lhůty. Aplikace se provádí postřikem v době výskytu housenek v dávce 1,5 - 2 l na 1 ha. Při aplikaci je důležité kvalitní, stejnoměrné pokrytí celého povrchu keře révy kapičkami suspenze, aby škodlivý hmyz pozřel co největší dávku. Jsou mísitelné a současně použitelné dohromady s jinými přípravky na ochranu ekologicky šetrné produkce révy vinné.

_________________
Mad Head

Semínka od Hlavy

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smutnice - Sciaridae - Fungus gnat
PříspěvekNapsal: čtv 06. úno 2014 1:16:33 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 11:11:41
Příspěvky: 131
Smutnice

Smutnice se rády živí kořeny rostlin a organickou hmotou. Dospělí i larvy žijí ve vlhkých, stinných místech. Dospělci kladou vajíčka na povrch půdy, blízko základny stonku. Larvy se vylíhnou zhruba za 4 dny. Larva začne pojídat kořenové vlásky kytky a pak postupuje vzhůru rostlinou. Smutnice mají rády organickou hmotu, budou užírat rostlině živiny, takže je nejlepší se jich zbavit kompletně.

Pokud máte rostliny venku, zkontrolujte zeminu na výskyt smutnic nebo jejich larev před tím, než je přenesete zpět dovnitř.

Svojí indoor pěstírnu zabezpečte tak, aby do ní nevedla žádná otevřená okna bez ochranné síťky. Nejhorší měsíc v roce vzhledem k smutnicím je srpen.

Položte lepové desky na hlínu, aby se smutnice na ně chytily.

Na povrch hlíny rozložte plátky brambor. Larvy je mají rády a budou k nim přitahovány. Po asi 4 až 5 dnech odstraňte plátky a s nimi i larvy. Pro zbavení se smutnic můžete udělat spoustu věcí, jako rozvěsit lepové desky, použít nimbový olej (olej z rostliny Azadirachta indica = zederach indický) anebo zasypat povrch zeminy pískem, který zadusí vajíčka. Výtažek z tabáku zabíjí smutnice, a funguje i když se znovu objeví po nějakém čase.

Protože dospělci létají, je dobré všechny tyto prostředky zkombinovat – lepové desky, nimbový olej a písek na povrch zeminy. Chemický přípravek Zone také funguje velmi dobře, je účinný a je i pro hydro.

Další přípravky, co se dají použít jak při pěstování v hydru nebo zemině:
Hot Pepper Wax, Safer Yard & Garden Insecticide ( ten lze užít až do dne sklizně), GNATROL (používá se v hydru nebo do vody zálivky), Doc's Neem Pest Soap, Safer Sticky lepové desky, TR-11000 Pyrethrum.

Na fotu lze vidět dospělou smutnici

_________________
http://www.bohemiaseeds.com/ semena nakoupíte ihned na https://www.czechoseeds.eu/semena-konop ... a-seeds-2/

Klony od Hlavy , už pouze přes známé ...sory

https://robertsspaceindustries.com/enli ... -V9XR-LJ3F


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smutnice - Sciaridae - Fungus gnat
PříspěvekNapsal: pon 07. dub 2014 21:01:44 
Offline
Pár prvních příspěvků

Registrován: úte 25. bře 2014 0:21:23
Příspěvky: 12
zdravím se smutnicemi mám problém zakoupil jsem přípravek biobit XL ale je to věcička určená na postřik proto bych se rád zeptal jak to dávkovat a jak často lít do květináčů zda je udržovat vlhké atd dále bych se chtěl zeptat jestli tam lít pouze ten biobit nebo to můžu přimíchat k hnojce ? díky za info


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smutnice - Sciaridae - Fungus gnat
PříspěvekNapsal: čtv 10. dub 2014 16:49:13 
Offline
Pár prvních příspěvků

Registrován: úte 25. bře 2014 0:21:23
Příspěvky: 12
prosím poraďte mi to dávkování biobitu XL do půdy jak to tam lít a jestli je možné zkombinovat i shnojkou nebo pouze voda děkuj


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smutnice - Sciaridae - Fungus gnat
PříspěvekNapsal: pon 23. čer 2014 23:33:19 
Offline
Mad Head
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. led 2014 2:32:33
Příspěvky: 436
Ferda Mravenčák píše:
prosím poraďte mi to dávkování biobitu XL do půdy jak to tam lít a jestli je možné zkombinovat i shnojkou nebo pouze voda děkuj



Biobit , jen smíchat s vodou a prolejt květník jednou za tejden , to by mělo stačit .

_________________
Mad Head

Semínka od Hlavy

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron


Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz