grower forum Bohemiaseeds , grower bazar free.

forum pro všechny , free speech forum - svoboda slova
Právě je čtv 28. bře 2024 16:53:13

Všechny časy jsou v UTC




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: pH a EC v Hydroponických systémech
PříspěvekNapsal: úte 24. čer 2014 0:28:37 
Offline
Mad Head
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. led 2014 2:32:33
Příspěvky: 436
pH a EC v Hydroponických systémech

Tady mám poučku podle které se řídím už pár let ,

**Added by: MisterIto**Last edited by: 10k**Viewed: 588 times
**Rated by 43 users: 8.77/10
I follow and highly recommend the following parameters for hydroponic nutrient solutions for aeroponic, “bubblers”, drip, ebb and flow, NFT, passive, rockwool and wick systems.

PH 5.1-5.9 (5.2 optimal)
TDS 500-1000ppm, EC .75-1.5
Temperature 68-78f, 20-25c (75f, 24c optimal)


The pH of the nutrient solution is a major determinant of nutrient uptake by the plant. If the pH wanders outside the optimum range of between pH 5.1 and pH 5.9, then nutritional deficiency and/or toxicity problems can occur. For hydroponic nutrient solutions used with inert media, keep the pH at 5.2 for optimal elemental uptake. It is at this point that roots most readily assimilate nutrients. These pH and TDS/EC recommendations may seem low relative to the normally suggested range, but are based upon information garnered from "Hydroponic Nutrients" by M. Edward Muckle and Practical Hydroponics and Greenhouses. They both document the low pH resulting in increased nutrient uptake and my experience has shown discernible health and yield improvements at a ph of 5.2 over higher levels.


Hydroponic Nutrients displays both the assimilation chart for organic soil applications and another for inert medium hydroponics, which depicts the vastly different scenarios. The widely accepted soil based chart is frequently misapplied to water culture applications. His research and that done by others, documented in Practical Hydroponics and Greenhouses, indicate that iron and phosphorous precipitate in nutrient solutions at pH levels above 6. Stay below a pH of 6 by all means to avoid this problem and benefit.


The nutrient assimilation rate is further enhanced by the reduction in solution TDS/EC, which reduces osmotic pressure and allows the roots to draw the nutrients "easier". Young, established seedlings or rooted cuttings are started at 500-600ppm. The TDS is increased to 800-900ppm during peak vegetative growth. During the transition from early to heavy flowering, TDS is further raised to 1000-1100ppm. It is then reduced to 400-500ppm during the final 2 weeks of flushing. The plants demonstrate their preference for a lower TDS/EC when running a lower pH by clearly sustaining higher growth rates. The optimum temperature for hydroponic solutions to be is 24c/75f. At this point, most elements are assimilated highest and atmospheric oxygen is most readily dissolved. Although increases in temperature increase the rate of photosynthesis, avoid exceeding the maximum listed of 25c/78f. Elevated temperatures make some elements more available, but reduce the solution's dissolved oxygen capacity, increasing root disease likelihood.


**Last modified: 05:15 - Nov 14, 2000 **
Quicklink:**http://overgrow.com/growfaq/73
GrowFAQ © 2000-2004 Overgrow faq:73 "What ranges should I maintain for my hydroponic nutrients pH, TDS/EC and temperature?"


česky :lol:

**Added by: MisterIto**Last edited by: 10k**Viewed: 588 times
**Rated by 43 users: 8.77/10
Používám a všem velmi doporučuji následující parametry roztoků hnojiv pro pěstování v aeroponických systémech, bubblerech, drip systémech, systémech ebb flow (záplavové systémy), NFT, pasivních systémech, při pěstování v rockwoolu a wick systémech (použití knotů pro čerpání roztoku).

pH 5,1-5,9 (optimum je 5,2)
TDS 500-1000ppm (podíl rozpuštěných látek na 1 milion částic rozpouštědla - u nás vody), EC 0,75-1,5
Teplota 68-78°F, 20-25°C (optimální hodnoty 75°F, 24°C)

Hodnota pH živného roztoku je významným faktorem příjmu živin rostlinou. Pokud pH opustí optimální rozmezí mezi pH 5,1 a pH 5,9, pak se může projevit deficit živin a/nebo může dojít k problémům s přehnojením (toxicitou roztoku). Pro hydroponické roztoky používané s inertními médii udržujte pro optimální příjem živin pH na hodnotě 5,2. Toto je správná hodnota, kdy mohou kořeny nejsnadněji živiny vstřebávat. Tyto doporučené hodnoty pH a TDS/EC, se mohou zdát nízké ve srovnání s běžně doporučeným rozsahem, ale vycházejí z informací získaných z "Hydroponic Nutrients" od M. Edward Muckle a z Practical Hydroponics and Greenhouses. Oba dokumentují, že nízké pH vede ke zvýšení příjmu živin a moje zkušenosti ukazují rozpoznatelné zlepšení zdraví a zvyšení výnosů při pH 5,2 než při vyšších úrovních pH.

V "Hydroponic Nutrients" jsou zobrazeny oba grafy pro vstřebávání živin - pro organické půdní aplikace a jiný pro hydroponii s použitím inertních médií. Jsou to dva velice rozdílné scénáře. Široce přijímaný graf pro pěstování v půdě je často nesprávně aplikován na hydroponické systémy. Výzkum a následná dokumentace v "Practical Hydroponics and Greenhouses" ukazují, že železo a fosfor se při pH nad 6 v živných roztocích sráží. Proto všemi prostředky udržujte hodnotu pH pod 6, aby jste se tomuto problému vyhnuli.

Úroveň vstřebávání živin je dále umocněna snížením TDS/EC roztoku. To vede ke snížení osmotického tlaku a umožňuje tak kořenům čerpat živiny snadněji. Pro mladé sazeničky nebo zakořeněné řízky začínáme na hodnotě 500-600ppm. TDS zvyšujeme na 800-900ppm na vrcholu vegetativního růstu rostliny. Během přechodu z ranného do plného květu, je TDS dále zvýšena na 1000-1100ppm. Nakonec je během posledních 2 týdnů při vyplachování (flushingu) hodnota snížena na 400-500ppm. Rostliny dávají najevo svou preferenci pro menší hodnoty TDS/EC, pokud udržujeme pH na nižších hodnotách, vše při zachování rychlosti/míry růstu. Optimální teplota pro hydroponické pěstování je 24°C/75°F. V tomto bodě je většina prvků vstřebávána v nejvyšší možné míře a atmosférický kyslík se nejsnadněji rozpouští. I přesto, že zvýšení teploty vede i ke zvýšení míry fotosyntézy, vyhněte se překročení maximální uvedené teploty 25°C/78°F. Při vyšších teplotách jsou sice některé prvky více dostupné, ale snižuje se schopnost roztoku rozpouštět kyslík, tím se zároveň zvyšuje pravděpodobnost onemocnění kořenů.





Tak a je to celý :) , je to FAQ z OG , optimalni je držet pH v určitém rozmezí , já to držim mezi 5,2-5,5 , dvakrat denně zkontrolovat a v poho , koukal sem po netu a velke kapacity to taky davaj kolem 5,2-5,5 a EC do 1,5 , ted to jedu v tom NFT a uplně v pohodě ale soudit budu az to budu kouřit , Hlava

_________________
Mad Head

Semínka od Hlavy

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: pH a EC v Hydroponických systémech
PříspěvekNapsal: úte 24. čer 2014 0:32:45 
Offline
Mad Head
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. led 2014 2:32:33
Příspěvky: 436
Ostatně k tomu se přesně vztahuje tahle tabulka , ktera taky uz pres 13let koluje netem :)


Přílohy:
0026.jpg
0026.jpg [ 89.61 KiB | Zobrazeno 22177 krát ]

_________________
Mad Head

Semínka od Hlavy

Obrázek
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 24. čer 2014 1:05:03 
Offline
Mad Head
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. led 2014 2:32:33
Příspěvky: 436
Hlava píše:
pH a EC v Hydroponických systémech
Tak a je to celý :) , je to FAQ z OG , optimalni je držet pH v určitém rozmezí , já to držim mezi 5,2-5,5 , dvakrat denně zkontrolovat a v poho , koukal sem po netu a velke kapacity to taky davaj kolem 5,2-5,5 a EC do 1,5 , ted to jedu v tom NFT a uplně v pohodě ale soudit budu az to budu kouřit , Hlava


Jo tak tohle sem psal kdysi dávno kdesi jinde , takže není potřeba vše denně 2x kontrolovat pokud použiváte vodu z reverzní osmózy a kvalitní hnojky které dobře drží pH , pak stačí i kontrola jednou za týden , to myslím kontrola měření roztoku , vizualní kontrola by měla bejt denní , nemusíte tam cumět denně muzete mít web kameru a kontrolovat v mobilu že , nejsme v roce 1985 ale v roce 2014 takže preci jen se pokrok trochu hnul :)

Nejdál sem viděl v tomto kolegu r-mana kterej mi na mobilu předvedl on-line hodnoty v pěstirně , sic bez obrazu ale proto že bylo zhasnuto , velká paráda :)

_________________
Mad Head

Semínka od Hlavy

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29. srp 2014 17:02:20 
Offline
Tak mě tady máte

Registrován: úte 26. srp 2014 18:40:56
Příspěvky: 3
Da se nějakým způsobem použít do bubleru voda z kohoutku která má EC 0,7-0,8? hnojky na tvrdou vodu nebo něco co by snížilo ec?
RO nemám a dlouho mít nebudu. zatím teda musím jet v kokosu. všem díky za radu


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 02. zář 2014 12:38:41 
Offline
Mad Head
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. led 2014 2:32:33
Příspěvky: 436
yabasta píše:
Da se nějakým způsobem použít do bubleru voda z kohoutku která má EC 0,7-0,8? hnojky na tvrdou vodu nebo něco co by snížilo ec?
RO nemám a dlouho mít nebudu. zatím teda musím jet v kokosu. všem díky za radu


Mělo by ti stačit kohoutková voda a koupit k tomu hnojky na tvrdou vodu , např od GHE , ja sem měl taky v kohotkovou vodu kolem EC06 a bylo to v pohodě , řešily jsme to tady zrova :D viewtopic.php?f=17&t=276 čau Hlava

_________________
Mad Head

Semínka od Hlavy

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 17. lis 2014 12:05:49 
Offline
...pátej :)
Uživatelský avatar

Registrován: úte 29. dub 2014 8:31:32
Příspěvky: 5
Hojas, já jedu NFT s vodou 0,8 eC hnoje JIDB max EC mývám v 4tém týdnu květu cca 2,2 a fcajku, dříve sem tam lil osmozovou vodu a dešťovku, ale lítalo mi díky tomu pH teď jsem si 3 pěsty za sebou nekomplikoval život, žádnou jinou vodu sem nepřidával a pohoda. Skaždým s kým jsem o tom mluvil mi tvrdil, že v tak tvrdé voodě je hydro nesmysl a jde to :-) akorát musím mít nachystanej drátek, kterým musím během pěstu cca 2-3x prošťouchnutdírky kterýma přitýká voda, vodní kámen je zanáší a ucpávají se.

Jinak NFT dooporučuju, je to systém pro hlupáky, v tom snad vypěstuje aji šimpanz (když mu někdo prokoření velké kostky) muhehe


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 02. bře 2015 7:52:22 
Offline
Tak mě tady máte

Registrován: pon 02. bře 2015 7:38:06
Příspěvky: 3
Zdravím. Letos mám připraveno :
1x ebb&flow 100*100 cm
1x ebb&flow 100*30 cm
1 x libra truhlík
Ve vanách bude několik vrstev netkané tkaniny a na nich rostliny v rockwool kostkách. Udělám tak de fakto NFT systém. Kostky budou mít dekly z tacpronu (kvůli řase). Vana bude zaplavována ze tří směrů několika hadicemi aby byl rovnoměrně smáčena.
V truhlíku bude kokosová rohož.
Za všech systémů bude voda sváděna do zásobníků vody ve kterých bude akvarijní filtr, vzduchování a čerpadla.
Základem bude využita voda z akvária s rybami a akvária jen se šneky. V obou akváriích mám naddimenzovanou filtraci takže vody je pouze plná NO3. Doplním ještě vormjuice z vermikompostéru a zapojím ještě kontuinuální vermikomposter přímo do systému. Na okyselení bude využita rašelina v punčoše případně rašelinný výluh. Co potřebuji vědět je obsah látek obsažených ve vodě. Nepotřebuji vědět kolik je celkově rozpuštěných solí ale spíš kolik je PO4, NO3, Fe. draslíku, molybdenu atd. Prostě jak to kolísá abych mohl případně někde ubrat a jinde přidat. Chci jen bio, ně žádné kupované hnojiva když je mám zadarmo a vyhazuju je. Potřeboval bych vědět zda neexistuje nějaká sonda co by se případně napojila na arduino, na počítač a uměla s patřičným programem kontinuálně měřit obsah jednotlivých látek ve vodě. Mám kapkové testy pro akvária ale ty jsou závislé od toho jak jsi nebo nejsi barvoslepý a kolik svítí zrovna jakého světla při měření. Poradíte ?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron


Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz