grower forum Bohemiaseeds , grower bazar free.

forum pro všechny , free speech forum - svoboda slova
Právě je čtv 28. bře 2024 23:33:00

Všechny časy jsou v UTC




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hydroponické systémy zavlažování
PříspěvekNapsal: ned 02. úno 2014 2:29:11 
Offline
Mad Head
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. led 2014 2:32:33
Příspěvky: 436
Hydroponické systémy zavlažování

AEROPONIE – Dnešní trend hydroponie
Jestli vás některé hydroponické systémy překvapily rychlostí, jakou v něm rostliny rostou, aeroponie vám přímo vyrazí dech. V dnešní době není známa žádná jiná rychlejší metoda pěstování. Není se čemu divit. Aero systémy vytváří ideální podmínky pro tvorbu kořenů, což je základem pro rychlý a zdravý růst rostlin.

EBB FLOW - Hydroponie pro náročné
EBB FLOW je velmi efektivní technika, která umožňuje maximální kontrolu nad kořenovým systémem. Pomocí této techniky můžete snadno upravovat a kontrolovat zavlažování (zásobování rostlin živinami). EBB Flow je vhodná i pro pěstování okrasných rostlin, které mohou být takto pěstovány bez přesazení i řadu let.

NFT
NFT - Nutrient Film Technique. Jedinečná a přitom jednoduchá technika.
Pomocí této techniky můžeme dosáhnou skvělých výsledků.

BUBBLER
Bubbler je v podstatě jednoduchý cirkulační systém, složený ze dvou do sebe vsazených kbelíků.
EDIT: No bubler muze byt i jednoduchy pouze jako jeden kbelik s roztokem v kteremje okyslyčovaci kámen. Hlava

AEROPONIE
Na trhu se můžete setkat s různými aeroponickými systémy, které byly vyvinuty pro pěstování ve sklenících nebo indoor. Jsou vyráběny v rozličných velikostech a uspořádáních. Liší se i způsobem, jakým je živný roztok dopravován a rozprašován kolem kořenů. Základní princip metody však zůstává stejný u všech typů aero systémů.
Princip:
Jako u NFT systémů, základem úspěchu je dostatečný přísun vzduchu ke kořenům. U aeroponie potřebujete minimální množství substrátu. Rostlina je uchycena pomocí flexibilního kroužku nebo je umístěna v děrovaném kbelíku. Její kořeny visí volně dolů. Živný roztok je rozprašován do kořenového prostoru, kde vzniká ideální rovnováha mezi vlhkostí a kyslíkem. Vzhledem k tomu, že v pěstební nádobě není žádný substrát, ale pouze mlha tvořená vzduchem a živným roztokem, kořeny mají dostatek místa pro svůj růst. Rychlost růstu rostlin nejvíce závisí na absorpční schopnosti jejich kořenů. Aeroponie vám zajistí zdravé a silné kořeny s maximálně možným absorpčním povrchem pro vstřebávání živin a kyslíku. Proto rostliny pěstované v těchto moderních systémech porostou neuvěřitelně rychle.
Vliv substrátu:
Velký vliv na absorpční schopnosti kořenů má i pH živného roztoku. Většina pěstebních substrátů má tu vlastnost, že mění pH zálivky. Jak v hlíně tak i v umělých substrátech může navíc docházet k vysrážení živin. Rostliny nejsou schopné ve vysrážené formě živiny vstřebávat a trpí nedostatkem. Někdy naopak dochází k hromadění živin na jednom místě a tedy k lokálnímu přehnojení.
Díky aeroponii (pěstování bez substrátu) máte zaručené konstantní pH v celém systému, rovnoměrnou zálivku a odpadají i problémy se srážením nebo hromaděním živin.
Kyslík:
Ve srovnání s ostatními hydroponickými systémy, vysoká hladina rozpuštěného atmosférického kyslíku je jedna z největších výhod aeroponie. K rostlinám se dostane tolik kyslíku, kolik potřebují a nikdy netrpí nedostatkem (rostliny jsou schopné přijímat kyslík pouze v jeho rozpustné formě). U klasických metod pěstování, jako je například pěstování v hlíně, patří hladina rozpuštěného kyslíku k limitujícím faktorům růstu rostlin. K rozpouštění kyslíku dochází pouze na povrchu roztoku. U aeroponie se zálivka dostává ke kořenům ve formě mikrokapiček, čímž je zajištěna dostatečná plocha pro rozpouštění kyslíku.
Nedostatek kyslíku bývá často doprovázen různými chorobami kořenů rostlin. Mikroby a plísně si velmi libují v anaerobním prostředí (málo kyslíku), kde je navíc vysoká vlhkost a teplota. Dostatek kyslíku chrání kořeny před napadením nežádoucích chorob.
Teď něco o systému:
Kvalitní aeroponické systémy jsou snadné na ovládání i údržbu. I přes to aeroponie patří mezi náročnější metody pěstování, proto není vhodná pro úplné začátečníky. Vzhledem k tomu, že není zapotřebí žádného pěstebního média, jedná se o velmi čistou metodu pěstování. Odpadá zdlouhavé čištění systému a odstraňování substrátu mezi jednotlivými výsadbami. Rostliny nejsou vystavovány šoku během přesazování. Kořeny je možné ponechat v klidu během celého růstového stádia rostlin. Na začátku je zapotřebí pouze zvolit vhodnou velikost systému.
Komponenty:
Sestavení celého systému nezabere více jak 5 minut. Správný aeroponický systém by měl obsahovat toto:
* Rezervoár na vodu umístěný ve spodní části
* Vrchní tác s víkem a otvory pro rostliny
* Rozprašovač a rozvody
* Flexibilní kroužky na uchycení jednotlivých rostlin
* Vzduchovací kámen a kompresor
Ponorné čerpadlo s dostatečným výtlakem
Spodní rezervoár se naplní čerstvým živným roztokem. Je velmi důležité, aby byla zachována sterilita roztoku po celou dobu, kdy je systém v chodu. Do zálivky se může přidávat peroxid vodíku, který udrží čisté prostředí (peroxid ničí bakterie, houby i plísně) a navíc podporuje okysličení roztoku. Doporučená dávka je 0,5 ml / 1 litr vody.
Doporučení: Před prvním použitím systému i před každou novou výsadbou je dobré systém nechat běžet po dobu 24 hodin pouze s čistou vodou a přídavkem peroxidu. Tímto systém dokonale pročistíte a připravíte pro další pěstování.
Pravidelně doplňujte vodu do rezervoáru. Ve větších objemech živného roztoku snáze udržíte konstantní teplotu, stejně tak pH i koncentrace živin. Živným roztokem se nesnažte šetřit. Čím více ho použijete v přepočtu na jednu rostlinu, tím lépe udržíte optimální podmínky v kořenovém prostoru – nebude kolísat teplota, koncentrace rozpuštěného kyslíku, ani pH a koncentrace živin. Dále udržujte nepřetržité rozprašování, tedy neustálou cirkulaci zálivky. Pokud zvolíte způsob jednotlivých cyklů mezi rozprašováním, hrozí vám, že tolik potřebné kořenové vlásenky postupně budou zasychat. Rostliny porostou výrazně pomaleji.
Příklad: Doporučené množství živného roztoku na jednu rostlinu rajčete je zhruba 4 litry.
K vypěstování rostlin ze semínek slouží aeroponické propagátory. Mladé rostlinky mohou být přesazeny do větších aeroponických systémů, kde mohou růst až do sklizně. Aeroponie je perfektní metodou pro řízkování – první kořínky by se měly objevit u většiny řízků během prvních 7 dnů.

NFT
NFT technika je nejjednodušší ze všech hydroponických technik. Zároveň je i velmi účinná. Principem je mělký film živného roztoku ( voda + živiny), který konstantně cirkuluje kolem kořenů rostlin. Živný roztok je čerpán ze zásobníku na začátek pěstebního kanálu. Potom je rovnoměrně rozváděn kolem kořenů a nakonec stéká zpět do zásobníku.
Pěstování rostlin ze semen:
Nejdříve se ujistíme, zda máme vhodné prostředí pro pěstování daného druhu. Pokud ne, použijeme propagátor.
Máme tři možnosti - použít zahradnický, kokosový nebo umělý substrát.
* Zahradnický substrát: Pro hydroponické pěstování rostlin je nejméně vhodný. Semena vyséváme do speciálního výsevného substrátu. Pokud jsou sazeničky dostatečně velké, přesadíme je do vhodných plastových květináčů s drenážními otvory ( jejich velikost se liší pro dané druhy). Pokud máme substrát s živinami, zaléváme pouze čistou vodou. Jinak musíme do vody přidávat hnojivo pro hydroponii v poloviční koncentraci.
* Umělý substrát: GRODAN rockwoolové výrobky patří mezi nejkvalitnější. Rockwool je speciálně upravená čedičová hmota. Vyrábí se sadbovací kostičky, pěstební kostky v několika velikostech i rohože. Rockwool je ideální pro předpěstování sazenic rostlin. Absorbuje vlhkost, aniž by v sobě zadržoval živiny. I v případě, že je plně nasycen vodou, zachovává 20% provzdušnění. Před použitím musíme Grodan kostku namočit přes noc do roztoku o pH 5,5 (snížíme tím její zásaditost) a poté necháme odkapat. Abychom dosáhli dostatečného odvodnění, kostku stlačíme. Nejdříve použijeme Grodan kostku sadbovací. Semínko uložíme do středu kostky a zatlačíme pomocí tupého předmětu. Jakmile se nám objeví první zelený lístek, začneme šetrně zalévat vodou s obsahem polovičních koncentrací příslušných hydroponických hnojiv. Ve chvíli, kdy začnou kořínky prorůstat skrz kostku, můžeme sazeničku přesadit do větší Grodan kostky. Novou kostku je opět třeba před použitím nechat přes noc namočenou v roztoku o pH 5,5. Po přesazení zalijeme sazeničky zálivkou s poloviční koncentrací příslušných hnojiv.
* Kokosový substrát: Kokosový substrát je zcela organického původu, přesto má vlastnosti anorganických substrátů využívaných v hydroponii. Má vyšší schopnost zadržovat vodu než rockwool. Obsahuje látky podporující kořenění. Při hydroponickém závlahovém systému dochází k vymývání částí vláken a biologickému rozkladu hmoty.
Pokud máme volný kokosový substrát, postupujeme jako při použití zahradnického substrátu. Pokud máme lisovaný, postup je stejný jako u umělého substrátu.
Vždy zkontrolujeme teplotu a pH zálivky a případně upravíme na potřebnou hodnotu.
Příprava NFT systému:
Před vlastním přesazením se přesvědčíme, že pěstební sestava je řádně utěsněná a nikde nám nevytéká voda. Na dno pěstebního kanálu umístíme NFT textilii. Zajišťuje nám rovnoměrné rozmístění živin podél celého kanálu. Použijeme jednovrstvou kvalitní NFT netkanou textilii. V místě, kde živný roztok odtéká zpět do zásobníku, necháme textilii trochu přesahovat. Tím vytvoříme cestu pro odtékající roztok. Rychlost průtoku by se měla pohybovat v rozmezí 400-1500ml za minutu na kanál. Pěstební kanál musí být dostatečně nakloněn, aby nám na plátu nevznikaly bazénky (sklon min. 1:50). NFT kanály bychom měli zakrýt, aby se v živném roztoku nedařilo řasám. Světlo navíc neprospívá kořenům. Kořenový systém rozhodně nekontrolujeme na přímém světle a odkrýváme ho jen na krátkou dobu.
Přesazení do NFT systému:
Je zapotřebí silných a zdravých sazenic. Rostliny máme připraveny k přesazení do NFT systému, pokud po odstranění květináče zůstane substrát neporušen a to díky dostatečně vyvinuté soustavě kořínků. Jinak nám hrozí, že substrát bude zadržovat velké množství vody, což zabrání dostatečnému přísunu kyslíku a kořínky začnou odumírat. Pokud používáme umělý nebo lisovaný kokosový substrát, musíme nechat kostku důkladně prorůst kořenovým systémem. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami se řídí podle pěstovaného druhu. Při úspěšném přesazení kořeny velmi rychle prorůstají ze substrátu do zavlažovacího kanálu. Kořeny za optimálních podmínek rostou až několik cm denně. Známky úspěšného přesazení můžeme pozorovat už po dvou dnech. Do té doby nehnojíme. Používáme k zálivce čistou vodu. S hnojením můžeme začít, až po objevení prvních kořínků - tedy po dvou dnech.
Úprava pH živného roztoku:
Vyhýbáme se výkyvům hodnoty pH. U vetších systémů je vhodné použít automatická zařízení na udržování konstantní hodnoty pH. Doporučené hodnoty pH jsou v rozmezí 5,8 - 6,5. Potřebujeme-li snížit hodnotu pH, přidáme kys. dusičnou (růst) nebo kys. fosforečnou (květ), případně citronový rozkok (květ i růst). pH snížíme na hodnotu okolo 7,0. Přidáme do vody hnojiva a řádně promícháme. Asi po hodině znovu změříme pH a upravíme na požadovanou hodnotu (5,8 - 6,5). Jestliže je pH roztoku nižší, přidáme potřebné množství hydroxidu draselného.
Při manipulaci s kyselinami a hydroxidem dbáme zvýšené opatrnosti. Řídíme se návodem. Nikdy nelijeme vodu do kyseliny, ale naopak vléváme kyselinu do vody! Pokud je třeba roztok ohřát, nejprve upravíme pH, až poté roztok ohřejeme. Kyselinu i hydroxid přidáváme jen v malém množství. Velmi snadno se nám může stát, že použijeme větší množství chemikálií, než je třeba.
Výhody NFT:
NFT je jednoduchá technika zajišťující bohatou úrodu. To je způsobené celou řadou faktorů:
* Živiny jsou přístupné rostlinám v dostatečném množství
* Omezení výskytu kořenových chorob a žádné problémy s plevelem
* Konstantní cirkulace živinového filmu zabraňuje vyschnutí i přelití
* Neomezený přístup kyslíku ke kořenům
* Nemusíme mít velké zkušenosti s pěstováním, abychom mohli začít s NFT technologií - zvládne to i úplný začátečník.

EBB FLOW
Během pěstování pomocí EBB Flow (Flood and Drain) je pěstební médium periodicky zaplavováno (zavodňováno). Používají se dva základní systémy, které můžete vidět na obrázku pod článkem. Během zavodnění substrátu se rozpustí zbytky živin, které zde zůstaly po poslední zálivce. Díky tomu se v médiu neobjevují usazeniny a nehrozí přehnojení způsobené vyšší koncentrací živného roztoku. Objem zálivky, který převyšuje zádržnou kapacitu zvoleného substrátu, okamžitě odtéká otvory zpět do zásobníku. Pokud je správně zvolen cyklus zalévání, díky EBB Flow prakticky nemůže dojít k převodnění a kořeny mají neustále dostatek živin i kyslíku.
Předpokladem úspěšného pěstování pomocí EBB Flow je správná volba kdy a jak zalévat:
K načerpání potřebné zálivky poslouží ponorné čerpadlo a jednotlivé cykly zavlažování jsou řízeny pomocí spínacích hodin. Většina EBB Flow systémů je konstruována tak, že zásobník na živný roztok je umístěn pod květníky nebo pod pěstebními pláty se substrátem a rostlinami. Voda je čerpána zhruba do 2/3 nebo 3/4 výšky pěstebního média (u mladších rostlin výše, protože jejich kořínky nezasahují ještě příliš hluboko). Když je roztok během zavlažovacího cyklu načerpán do požadované výšky, čerpadlo přestane čerpat. Přebytečný živný roztok se vrací zpět do zásobníku.
Faktory ovlivňující četnost zálivky:
Délka intervalu mezi jednotlivými zavlažovacími cykly závisí hlavně na velikosti a hloubce systému. Mladé rostlinky potřebují méně vody než starší (samozřejmě je i rozdíl mezi jednotlivými druhy rostlin - suchomilné x vlhkomilné). Většinou se doporučuje zalévat během nejteplejší části dne. V chladnějším období rostliny potřebují méně zálivky než je tomu v létě. Pokud potřebujete zalévat vydatněji, neprodlužujte dobu, během které zavlažujete, ale zkraťte interval mezi jednotlivými zálivkami. Pokud jsou rostliny napadeny škůdci, doporučuje se zalévat méně často (při vážných potížích dokonce jen jednou denně nebo každý druhý den).
Substráty:
Jako substrát se nejvíce uplatňuje perlit, rockwool nebo jiná minerální média využívané v hydroponii. Důležité je, aby zvolený substrát měl dostatečnou zádržnost vody a zároveň působil jako kvalitní drenáž. Keramzit potřebuje vydatnější zálivku než rockwool - četnost zálivky se řídí schopností substrátu zadržovat vodu. Substrát by měl sahat maximálně 1cm po okraj pěstební nádoby.
Doporučená četnost zálivky:
Pokud se rozhodnete použít keramzit, je dobré zpočátku zalévat 2-3 krát denně. Protože rockwool má lepší zádržnost vody, postačí, když budete zalévat jednou za den. Když rostliny povyrostou a kořeny prorostou pěstebním substrátem, je zapotřebí zalévat častěji. Neexistuje žádný univerzální návod, jak často a jak dlouho zalévat. Každá rostlina má jiné nároky a pěstitel musí zpočátku často kontrolovat, zda nedochází k přelití nebo rostliny naopak nezasychají. Před novou zálivkou by měl substrát nepatrně proschnout. Pokud se vám podaří najít správný zavlažovací režim, máte vyhráno. K nalezení optimálního počtu zálivek vám pomůže, pokud si každý den zaznamenáte, kolik vody ubylo v zásobníku (voda v zásobníku by nikdy neměla dosahovat až po dno květináče nebo pěstebního plátu).
Poslední zálivka by měla být nejpozději jednu hodinu před koncem dne.
Klasické EBB Flow systémy jsou dost mělké – výška přibližně 5 až 10 cm. V dnešní době se na trhu můžete setkat se systémy, jejich výška (hloubka) je až 50 cm. Původní mělké systémy potřebují méně času k dosažení požadovaného zavodnění. Na druhou stranu vyžadují kratší interval mezi jednotlivými zavlažovacími cykly (více cyklů během dne).
Největší výhoda hlubších systémů je, že využívají větší objem živného roztoku a kořenový systém má více prostoru. Pokaždé, když je nový roztok čerpán a substrát je zavlažen, dochází k vytlačení starého vzduchu z kořenového prostoru. Zatímco se přebytečná voda vrací zpět do zásobníku, ke kořenům se dostává nový čerstvý vzduch. U hlubších systémů trvá déle, než začne substrát vysychat a je zapotřebí nového zaplavení - prodlužuje se doba, kdy mají kořeny přístup ke kyslíku, čímž se výrazně zlepšuje jejich provzdušnění. Dostatek kyslíku patří k nejvýznamnějším faktorům, které ovlivňují zdraví rostlin - kořeny jsou silnější, rychleji rostou, snáze přijímají vodu a absorbují živiny.

_________________
Mad Head

Semínka od Hlavy

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 22. zář 2016 18:28:54 
Offline
Tak mě tady máte
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. zář 2016 18:13:24
Příspěvky: 2
Zdravim,
sem trochu zmateny v jednom treadu se pise, ze se dava 5 ml / 1 litr vody a v dalsim se zase pise ze se dava ((( Do zálivky se může přidávat peroxid vodíku, který udrží čisté prostředí (peroxid ničí bakterie, houby i plísně) a navíc podporuje okysličení roztoku. Doporučená dávka je 0,5 ml / 1 litr vody ))). A co teda je spravne protoze to budu davat poprve abych si neskazil kyticky. Bubller sem nikdy nedelal jel sem aeroponic a EBB FLOW,dodrzuji vase pokyny PH 5.2 5,5 a docela se mi to libi vede se jim dobre. Podle vasich zkusenosti co je lepsi bubler nebo aeroponic.
Dik za odpoved.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23. zář 2016 1:19:49 
Offline
Mad Head
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. led 2014 2:32:33
Příspěvky: 436
GodsPlant píše:
Zdravim,
sem trochu zmateny v jednom treadu se pise, ze se dava 5 ml / 1 litr vody a v dalsim se zase pise ze se dava ((( Do zálivky se může přidávat peroxid vodíku, který udrží čisté prostředí (peroxid ničí bakterie, houby i plísně) a navíc podporuje okysličení roztoku. Doporučená dávka je 0,5 ml / 1 litr vody ))). A co teda je spravne protoze to budu davat poprve abych si neskazil kyticky. Bubller sem nikdy nedelal jel sem aeroponic a EBB FLOW,dodrzuji vase pokyny PH 5.2 5,5 a docela se mi to libi vede se jim dobre. Podle vasich zkusenosti co je lepsi bubler nebo aeroponic.
Dik za odpoved.


No to je jednoduchý , ne peroxid se vybodni a použij enzymy , já měl lepší výsledky v bubleru ale zase sem nejel tolik kol s aeroponií . Dřív se peroxid používa hodně protože enzymy byli drahý , ted stojí 1l Atazym pár stovek. To je ještě zkopírovaný ze starýho FAQ .

_________________
Mad Head

Semínka od Hlavy

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23. zář 2016 13:06:00 
Offline
Tak mě tady máte
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. zář 2016 18:13:24
Příspěvky: 2
Moc se mi do enzymi nechce, protoze pouzivam uv-c lampa 11w na desinfekci roztoku.Ted delam pokus s bublerem. Nechal sem bednu bez zatemeni roztoku a uz skoro 20 dni bez problemu zadne rasy a zadnej sliz. Koreny jsou pekne zdravi a bily. Rad bych skusil peroxid na total sterilni prostredi.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  


Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz